Olejowanie włosów jest zabiegiem, na który warto się zdecydować w wielu sytuacjach. Polecamy go zwłaszcza osobom mającym problem z suchymi, zniszczonymi pasmami, rozdwajającymi się końcówkami, ale także prewencyjnie. Znana od wieków metoda doświadcza właśnie drugiego życia, i nic dziwnego – jest prosta, tania, nie wymaga wizyty u fryzjera, a do tego okazuje się bardzo skuteczna.
Jak działa olejowanie włosów i jak je przeprowadzić? Co warto wiedzieć, nim rozpoczniemy przygodę z olejowaniem włosów? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym przedstawimy Wam działanie i właściwości takich zabiegów, podamy kilka pomysłów na odżywiające maski do włosów z olejami i przedstawimy wszystko, co chciałybyście wiedzieć na ten temat.

Czym jest olejowanie włosów?
Jak sama nazwa wskazuje, do olejowania włosów wykorzystuje się różne oleje. Nakłada się je na pasma włosów lub miesza z innymi składnikami i robi w ten sposób ciekawe, naturalne maski na włosy. To prosty zabieg, który możemy przeprowadzić we własnym domu na sucho lub na mokro, wykorzystując wybrany olej na podstawie jego właściwości i kondycji własnych włosów. Po wszystkim olej należy spłukać, a włosy umyć. Efekty widzimy już od pierwszego razu, jednak w tym przypadku warto postawić na regularność.
Efekty olejowania włosów
Po co właściwie robimy olejowanie włosów? Jakie efekty przynosi? Wystarczy spróbować, by się o tym przekonać! Włosy po takim zabiegu stają się o wiele piękniejsze, nabierają blasku i gładkości. Łuska włosa pozostaje zamknięta, dzięki czemu nie ulega on zniszczeniom i nie pochłania szkodliwych substancji z otoczenia. Olejowanie włosów sprawia także, że stają się one odżywione, skóra głowy jest w lepszej kondycji, przez co łatwiej nam zapuścić długą fryzurę.
Chcesz mieć nawilżone, wygładzone i łatwe do rozczesania włosy? Zależy Ci na kondycji Twojej fryzury? W takim razie koniecznie spróbuj olejowania włosów! O tym, jak to zrobić i jak wygląda to w praktyce, przeczytasz w dalszej części poradnika.
Jaki olej do olejowania włosów wybrać?
Na forach i grupach urodowych panie licytują się, jaki olej do olejowania włosów jest najlepszy. Problem polega na tym, że w tym przypadku nie ma złych i dobrych odpowiedzi, gdyż rodzaj oleju należy dobrać do swoich potrzeb. Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to test porowatości włosów. Najlepiej zapytać o to swojego fryzjera, jednak testy znajdziemy także w Internecie – choć oczywiście obarczone są dużym ryzykiem błędu. Ze względu na porowatość wyróżniamy włosy:
- Niskoporowate,
- Średnioporowate,
- Wysokoporowate.
Olejowanie włosów niskoporowatych
Większość olejów, którymi możemy olejować włosy, znajdziemy w kuchni lub na dziale spożywczym w każdym większym markecie. W przypadku włosów niskoporowatych mamy jednak najmniejsze pole do manewru, ponieważ mogą one źle znosić niektóre oleje. Bezpiecznymi opcjami będą na przykład olej kokosowy, babassu, palmowy, a także masła: shea, mango, kakaowe czy tucuma.

Olejowanie włosów średnioporowatych
W miarę jak rośnie porowatość włosów, rośnie także wybór olejów, które możemy zastosować. Olejowanie włosów średnioporowatych powinniśmy przeprowadzać, używając olejów arganowego, ryżowego, makadamia, z migdałów, z jagód acai, z orzechów brazylijskich i laskowych, z pestek moreli, śliwek, a nawet olejem rzepakowym, sezamowym czy oliwą z oliwek.
Olejowanie włosów wysokoporowatych
W przypadku olejowania włosów wysokoporowatych musimy uważać na to, by nie zaczęły się puszyć. Z tego powodu unikajmy na przykład oleju kokosowego. Zamiast niego polecamy między innymi olej konopny, z nasion pomidora, pestek malin, z wiesiołka czy czarnuszki, z jabłka, kukurydziany czy sojowy.
Dobranie odpowiedniego oleju do rodzaju włosów jest kluczem do udanego olejowania. Pamiętajmy, że zabieg ten ma skuteczność w przypadku praktycznie każdej fryzury, jednak tylko wtedy, kiedy starannie dobierzemy odpowiednie składniki. W razie wątpliwości warto się poradzić osób bardziej doświadczonych czy chociażby swojego fryzjera.
Jak przeprowadzić olejowanie włosów?
Czas na praktykę. Żeby rozpocząć olejowanie włosów, musimy się oczywiście zaopatrzyć w odpowiedni olej, a następnie przygotować wszystkie potrzebne rzeczy i starannie rozczesać włosy. Po zabiegu zabezpieczamy włosy gumką i turbanem z ciepłego ręcznika, dzięki czemu dobroczynne składniki lepiej się wchłoną. Zostawiamy włosy na co najmniej godzinę, a najlepiej kilka godzin, nawet na całą noc, po czym je myjemy i stosujemy ulubione kosmetyki: szampon czy odżywkę.
Jeśli macie problem z umyciem włosów po olejowaniu, bo na przykład nałożyliście za dużo kosmetyku, zobaczcie na poniższym filmie, jak przeprowadzić emulgowanie takiego oleju i skutecznie się go pozbyć .
Metody olejowania włosów
Istnieją różne szkoły, jeśli chodzi o olejowanie włosów. Pod względem przyjętych metod możemy wyróżnić:
- Olejowanie na sucho – nakładamy olej na całą długość suchych włosów. Jest to szybszy sposób, jednak taki olej trudniej się zmywa.
- Olejowanie na mokro – tak jak w poprzednim sposobie, jednak olej nakładamy na umyte, niewysuszone włosy.
- Olejowanie na podkładzie – przed zabiegiem nakładamy kosmetyk zwany podkładem. Może to być hydrolat, żel aloesowy czy żel z siemienia lnianego. Zależy nam przede wszystkim na działaniu nawilżającym.
- „Rosołek”, czyli olejowanie w misce – w tej śmiesznej nazwie kryje się po prostu rozpuszczenie oleju w misce z ciepłą wodą i zanurzenie włosów w takiej miksturze. Sprawdzi się ono tylko w przypadku dłuższych fryzur.
Olejowanie włosów a maski na włosy
Jeśli brakuje nam czasu, a zależy nam na efekcie „WOW”, warto połączyć olejowanie włosów z innymi składnikami, by jeszcze lepiej odżywić i nawilżyć włosy. Może to być na przykład mleko, kurze jajo, a także miód. Warto zapytać fryzjera lub koleżanki o przepisy na skuteczne maseczki z olejem do włosów. Gdy boimy się eksperymentować, takie kosmetyki z powodzeniem kupimy w dowolnej drogerii.

Gdzie kupić olej do włosów?
Wiecie już, że olejowanie włosów wymaga odpowiedniego oleju. W tym celu udajmy się do marketu z działem zdrowej żywności, do sklepu z taką żywnością, drogerii, a nawet apteki. Możemy też zaopatrywać się w sklepie internetowym, jednak ważne, by miał dobrą renomę, aby wybrany olej był odpowiednio przechowywany. W zależności od wybranego produktu, butelka oleju 250 ml kosztuje od 10 zł do nawet 150 zł i wystarcza na wiele tygodni olejowania włosów. Zabieg powinniśmy bowiem powtarzać około raz, dwa razy w tygodniu.
Olejowanie włosów – opinie i skuteczność
Zabieg, jakim jest olejowanie włosów, polecają fryzjerzy, kosmetolodzy, a także zwykłe użytkowniczki. Efekt widoczny jest gołym okiem, a brak zadowolenia wynika zwykle z nieumiejętnego dobrania produktu. Jesteśmy ciekawi, co Wy sądzicie o tym sposobie na piękne i zdrowe włosy. Sprawdził się w Waszym przypadku? Czekamy na Wasze opinie o olejowaniu włosów w sekcji komentarzy!
2023-06-07 06:42:09